Z życia UTW
- 19.11.2024 r. ZABAWA ANDRZEJKOWA w PAŁACU KARSZÓW.
W dniu 19 listopada ponad 90-cio osobowa grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Radomskim wyśmienicie bawiła się na wieczorze andrzejkowym, przy pysznym menu i doskonałej muzyce Jerzego Pluskwy.
- 15.10.2024 r. INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2024/2025 UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU w UNIWERSYTECIE RADOMSKIM i. KAZIMIERZA PUŁASKIEGO w RADOMIU.
- 26.03.2024 r. SPOTKANIE WIELKANOCNE SŁUCHACZY UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU.
- 19.12.2023 r. SPOTKANIE WIGILIJNE SŁUCHACZY UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU.
- 28.11.2023 r. WYCIECZKA DO KRAKOWA. Zwiedzanie wystawy „OBRAZ ZŁOTEGO WIEKU”; Skarbca Koronnego i Komnat Królewskich na Wawelu.
Grupa 56 słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w pochmurny listopadowy dzień wybrała się autokarem do Krakowa. Na Wawelu była prezentowana monumentalna wystawa rozlokowana w dwudziestu salach renesansowego pałacu królewskiego, które były świadkami wydarzeń związanych z życiem i działalnością ostatnich Jagiellonów. W królewskiej rezydencji wyeksponowano prawie 450 dzieł sprowadzonych z 13 państw Europy i Ameryki Północnej. Wśród nich znajdują się znamienite obrazy sprzed pięciu wieków, pochodzące z kolekcji publicznych, kościelnych i prywatnych, m.in. z British Library w Londynie, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Luwr w Paryżu, Muzeum Narodowego w Pradze, Livrustkammarten w Sztokholmie czy Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie. W XVI wieku Polska była jednym z największych państw w ówczesnej Europie – potęgą militarną, polityczną i ekonomiczną. Nastąpił wówczas znaczący rozwój nauki, kultury i sztuki. Wzrastały miasta, dynamicznie rozwijał sie handel. Złoty Wiek to również okres reformacji oraz promocji języka polskiego. Zorganizowana na Wawelu wystawa „Obraz Złotego Wieku” ukazuje znaczenie i siłę obrazu w szeroko rozumianej kulturze epoki jagiellońskiej.
Nowy Skarbiec Koronny – to stała wystawa Zamku Królewskiego na Wawelu. Fundamentem ekspozycji są ocalałe po pruskiej grabieży pojedyncze zabytki ze staropolskiego Skarbca Koronnego, precjoza z królewskich i książęcych skarbców, pamiątki po sławnych Polakach, a także oznaki wysokich dystynkcji, dary dyplomatyczne i trofea.
Trzecim obszarem który zwiedziliśmy były wspaniałe Komnaty Królewskie. Główna ekspozycja wnętrz zamkowych obejmuje 10 reprezentacyjnych sal na II piętrze pałacu. Najcenniejszym elementem ekspozycji renesansowych komnat, jedynym zachowanym z ich pierwotnego wystroju, są arrasy, utkane w Brukseli na zamówienie Zygmunta Augusta o tematyce biblijnej, bądź z ornamentem groteskowym oraz herbami Polski i Litwy. Są tu również dużej wartości artystycznej obrazy i meble włoskie, głównie toskańskie z XVI w oraz portrety polskich monarchów.
Szczegóły na stronie www.wawel.krakow.pl/wystawa-stala/reprezentacyjne-komnaty-krolewskie-1
To była bardzo interesująca wycieczka. Dodatkową niespodzianką po powrocie z Krakowa był zasypany śniegiem Radom.
- 17.10.2023 r. INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2023/2024 UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU W UNIWERSYTECIE RADOMSKIM im. K. PUŁASKIEGO w RADOMIU.
- 20.06.2023 r. SPOTKANIE PLENEROWE NA ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO
W dniu 20 czerwca liczna grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkała się na terenie Radomskich Ogródków Działkowych „STORCZYK” aby uroczyście zakończyć rok akademicki 2022/2023. Wszystkich uczestników przywitał Kierownik UTW dr hab. inż. Krzysztof Śmiechowski prof. UTH Rad. oraz Przewodnicząca UTW Zuzanna Łojek – Wianowska. Na wstępie Przedstawiciele Wydziały Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu zaprezentowali ciekawy wykład na temat Bezpieczeństwa Seniora. Dostępne były również ulotki na ten temat. W dalszej części spotkania było pieczenie kiełbasek i kaszanki a po posileniu się tańce i wspólna zabawa. Grupę taneczną przygotowała Pani mgr Ewa Wołoszyn na zajęciach fakultatywnych a do tańca przygrywał DJ Senior Jerzy Pluskwa. Zarząd UTW serdecznie dziękuje słuchaczom, którzy pomagali w przygotowaniu całego przedsięwzięcia. Miłych i atrakcyjnych wakacji!!!!!!!!
- 04.04.2023 r. SPOTKANIE WIELANOCNE SŁUCHACZY UTW
- 20.12.2022 r. SPOTKANIE WIGILIJNE.
- 18.11.2022 r. WYCIECZKA DO KRAKOWA I WIELICZKI.
„Nie ma cudów, jest tylko to co stworzysz” – mawiała. Tworzyła portrety, które wieszali w salonach arystokraci i zamożni mieszczanie. Za honoraria kupowała luksusową biżuterię. Tworzyła też własny wizerunek, na długo przed tym, zanim pojawili się celebryci i ścianki, istagram i plotkarskie serwisy. Najdroższa malarka na świecie i najbardziej rozpoznawalna polska artystka – Tamara Łempicka.
Po zwiedzeniu wystawy był krótki spacer bulwarami Wisły u podnóża Wawelu.
Wielicka kopalnia to aż 2391 komór i ponad 245 kilometrów chodników. Tyle wyrobisk powstało pod Wieliczką przez ponad 700 lat eksploatacji złoża soli. Z powierzchni do podziemi wydrążono 26 szybów górniczych i 180 szybików międzypoziomowych.
Zwiedzanie trwało ok. 3 godziny i zakończyło się pysznym obiadem w podziemiach kopalni.
Ponieważ zarówno podczas wystawy obrazów jak również w kopalni soli warunki oświetleniowe nie sprzyjały szybkiemu fotografowaniu zwiedzanych miejsc, stad zdjęcia są dość ciemne.
- 18.10.2022 r. INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU w UNIWERSYTECIE HUMANISTYCZNO – TECHNOLOGICZNYM im. K PUŁASKIEGO w RADOMIU.
W dniu 18 października Uniwersytet Trzeciego Wieku w UTH Rad zainaugurował rok akademicki 2022/2023. Uroczystość rozpoczęto Mszą św. w Kościele św. Rodziny przy ul. Kelles Krauza o godz. 1500. Po Mszy św. ponad 200 słuchaczy UTW zebrało się w auli Nr. 5 Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki UTH Rad. Chór Akademicki pod dyrekcją Agnieszki Kobierskiej odśpiewał Hymn Polski a następnie Kierownik UTW dr hab. inż. Krzysztof Śmiechowski prof. UTH Rad powitał przybyłych gości w osobach: J.M Rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu ks. dr Marka Adamczyka; dr hab. inż. Elżbietę Sałatę prof. UTH Rad – Prorektora ds. dydaktycznych i studenckich; dr hab. inż. Marcina Kostrzewę prof. UTH Rad – Dziekana Wydziału Inżynierii Chemicznej i Towaroznawstwa; dr hab. inż. Tomasza Ciszewskiego prof. UTH Rad; Dyrektorkę Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego mgr Elwirę Skoczek oraz Dyrektora kina Helios mgr Andrzeja Ciesielskiego. W dalszej części Przewodnicząca UTW Pani Zuzanna Łojek – Wianowska przedstawiła dotychczasowy dorobek i program działania na nadchodzący rok akademicki. Wszyscy goście bardzo ciepło i serdecznie wypowiedzieli się na temat dotychczasowej działalności UTW i życzyli dalszej miłej i owocnej współpracy oraz radosnych chwil spędzanych w murach uczelni. Wykład inauguracyjny zatytułowany „Organizacja finansów osobistych a rachunkowość” wygłosiła dr hab. Marzenna Lament prof. UTH Rad. 28 nowych członków UTW otrzymało legitymacje członkowskie. Piękną uroczystość inauguracji poprowadziła Pani Lidia Przyborowska a całość uświetnił Chór Akademicki wykonując nie tylko tradycyjne „Gaudeamus” ale również wiele współczesnych, znanych i lubianych utworów.
Film z inauguracji dostępny pod adresem:
- 21.06.2022 r. ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO 2021/22
Spotkanie plenerowe dla członków i słuchaczy UTW w UTH Rad odbyło się się na terenie Radomskich Ogródków Działkowych „Storczyk” ul. Witosa 49 w Radomiu. Była muzyka, śpiewy, tańce i pieczenie kiełbasek. To był bardzo miły i radosny czas spędzony w plenerze, przy ognisku w gronie przyjaciół i znajomych.
- 12.04.2022 r. SPOTKANIE WIELKANOCNE
- 18.01.2022 r. WYBORY
- 19.10.2021 r. INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU w UNIWERSYTECIE TECHNOLOGICZNO – HUMANISTYCZNYM im. K. PUŁASKIEGO W RADOMIU.
- 19.02.2020 r. TRZECI BAL SENIORA pod patronatem Prezydenta Miasta Radomia.
- 17.12.2019 r. Spotkanie wigilijne Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
- 22.10.2019 r. INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU w UNIWERSYTECIE TECHNOLOGICZNO-HUMANISTYCZNYM im. K. PUŁASKIEGO w RADOMIU.
- 23.10.2018 r. INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU w UNIWERSYTECIE TECHNOLOGICZNO-HUMANISTYCZNYM im. K. PUŁASKIEGO w RADOMIU.
- 17.10.2018 r. WYCIECZKA na ŚW. KRZYŻ I do SABAT KRAJNO.
- 30.11.2018 r. WYSTAWA EL GRECO I MUZEUM H. SIENKIEWICZA.
W dniu 30 listopada 2018 r. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w UTH Radom w drodze do Siedlec odwiedzili Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzeńskiej. W dawnym dworku babki przyszłego Noblisty Felicjany Cieciszewskiej urodził się w 1846 roku i spędził pierwsze 9 lat życia Henryk Sienkiewicz. Dworek przetrwał burze dziejowe i po przeprowadzonym remoncie w latach 1965 -1966 w 120 rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza otwarto Muzeum biograficzne poświęcone pisarzowi. Muzeum posiada bogaty zbiór fotografii rodzinnych pisarza i dzieła malarskie obrazujące postać H. Sienkiewicza jak i bohaterów jego utworów literackich. malowanych przez znanych malarzy. Zgromadzono też bogaty i unikalny księgozbiór zawierający wiele pierwszych wydań powieści pisarza oraz tłumaczenia na kilkadziesiąt języków świata.
Kolejny etapem wycieczki było Muzeum Diecezjalne w Siedlcach, które prezentuje najznakomitsze dzieło sztuki hiszpańskiej w Polsce Ekstaza św. Franciszka pędzla El Greco. Obraz powstały w okresie największego rozkwitu Hiszpanii tzw. Złotym Wieku, przyciąga turystów, miłośników malarstwa, jak i znawców sztuki. Udostępnione publiczności w 2004 roku dzieło ukazujące Świętego Stygmatyka, przeszło dogłębną konserwację, co pozwala na nowo odkryć walory, niezwykłą kolorystykę i niepowtarzalny talent Mistrza z Toledo.
- 07 – 09 2018 r. WYCIECZKA DO TORUNIA, KRUSZWICY i GNIEZNA. Nie ma dostępu do zdjęć.
- 26.06.2018 r. ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO w MUZEUM GOMBROWICZA we WSOLI. Zdjęć brak.
- 21.06.2018 r. WYCIECZKA DO KOPALNI SREBRA W TARNOWSKICH GÓRACH I ZWIEDZANIE ZAMKU W PSZCZYNIE.
Wczesnym rankiem 50-cio osobowa grupa słuchaczy UTW wyruszyła autokarem na Górny Śląsk. W godzinach przedpołudniowych dotarliśmy do wspaniałego pomnika historii Tarnowskie Góry – podziemia zabytkowej kopalni rud srebronośnych oraz sztolni „Czarnego Pstrąga”, która od lipca 2017 roku jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na głębokości 40 m powstał szlak turystyczny o długości 1740 m w kształcie trójkąta, łączący szyby: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. W czasie niezwykłej wędrówki oglądaliśmy pochodzące z XVIII i XIX wieku przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia. Ze szlakiem sąsiadują trzy komory o wielkości 500 do 2000 metrów kwadratowych. Blisko 300 – metrowy fragment trasy przepłynęliśmy łodziami. Trasa jest udźwiękowiona w autentyczne odgłosy ciężkiej pracy gwarków, efekty zawału kopalnianego, jadących wózków i robót strzałowych.
Następnie przejechaliśmy do Pszczyny gdzie podziwialiśmy dawną rezydencję magnacką z XII w. wielokrotnie przebudowywaną. W średniowieczu własność książąt opolsko – raciborskich, książąt opawskich i cieszyńskich. W latach 1548 – 1765 zamek należał do śląskiego rodu Promnitzów, 1765 – 1847 książąt Anhalt-Kothen-Pless a od 1847 książąt Hochberg von Pless z Książa. W latach 1870 – 1876 dokonali oni przebudowy zamku, na skutek której uzyskał on swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym. Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo – parkowy w 1946 r. zamieniony w muzeum. W przeciwieństwie do wielu innych zamków na Śląsku, zniszczonych na skutek działań wojennych i bezpośrednio po nich, w Zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencyjnej w Polsce. Warto dodać, że Stare Miasto w Pszczynie też robi wrażenie. To uroczy zakątek kraju.
- 27.03.2018 r. SPOTKANIE WIELKANOCNE.
- 11.01.2018 r. WYSTAWA FRIDA KAHLO NA ZAMKU W POZNANIU.
W czwartek 11 stycznia liczna grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w UTH Radom wcześnie rano wyjechała autokarem do Poznania, aby zwiedzić unikatową wystawę wspaniałe meksykańskiej malarki Fridy Kahlo.. W drodze do Poznania obejrzeliśmy film biograficzny o życiu i twórczości Fridzie Kahlo. Wystawa zatytułowana „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” jest pierwszą i jedyna w Polsce wystawą tych malarzy wzbogaconą o mało znany polski wątek w życiu artystów (Bernice Kolko i Fanny Rabel). Szczegóły wystawy omówiła doskonała przewodniczka. Na dalsze zwiedzanie Zamku Cesarskiego w Poznaniu zabrał nas równie dobry przewodnik. Zamek został wybudowany dla ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II w 1910 r. Na zakończenie wizyty w Poznaniu odbyliśmy przyjemny spacer po Starym Rynku w świątecznych dekoracjach a w przytulnej restauracji „Przy Bomberce” zjedliśmy smaczny obiad. W miłych nastrojach wróciliśmy do Radomia.
- 19.12.2017 r. SPOTKANIE WIGILIJNE SŁUCHACZY UTW
- 28.11.2017 r. KONCERT UCZNIÓW SZKOŁY MUZYCZNEJ w RADOMIU i SPOTKANIE ANDRZEJKOWE SŁUCHACZY UTW.
- 17.10.2017 r. INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO UTW w UNIWERSYTECIE HUMANISTYCZNO – TECHNOLOGICZNYM im. K. PUŁASKIEGO w RADOMIU.
W dniu 17 października Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował rok akademicki 2017/2018. W auli Wydziału Transportu i Elektrotechniki UTH w Radomiu przed godziną 17-tą zjawiło się ponad 250 słuchaczy. Wcześniej wszyscy uczestniczyli we Mszy Św. w kościele pod wezwaniem św. Rodziny przy ulicy Kelles Krauza. Przybyłych słuchaczy i zaproszonych gości powitał Kierownik UTW – opiekun z ramienia uczelni dr Leszek Wianowski. Władze uczelni reprezentowała na uroczystości Prorektor ds. dydaktycznych i studenckich prof. dr hab. inż. Elżbieta Sałata. Pani profesor odczytała list skierowany do słuchaczy UTW od Rektora prof. dr hab. inż. Zbigniewa Łukasika. Uroczystość uświetnił Wiceprezydent Miasta Radomia Pan Jerzy Zawodnik. Radomskie media były reprezentowane przez dziennikarzy z Echa Dnia i TV ZEBRRA. Dotychczasowy dorobek i program na nadchodzący rok przedstawiła Przewodnicząca UTW Zuzanna Łojek – Wianowska. Wszyscy goście bardzo ciepło wypowiadali się na temat dotychczasowej działalności UTW i życzyli dalszej, miłej i owocnej współpracy oraz radosnych chwil spędzanych w murach uczelni. Wykład inauguracyjny pt.” Zrównoważony rozwój wyzwaniem XXI wieku” wygłosił prof. dr hab. Jerzy Żuchowski. 30 nowych członków otrzymało legitymacje. Uroczystość uświetnił Chór Akademicki UTH pod dyrekcja Agnieszki Kobierskiej.
- 10 – 11.09.2017 r. WYCIECZKA DO ŁAŃCUTA, PRZEMYŚLA i KRASICZYNA.
W wycieczce uczestniczyło 50 słuchaczy UTW. Pogoda była rewelacyjna. Zwiedziliśmy:
ŁAŃCUT – zespół pałacowo – parkowy, który był wspaniałą magnacką rezydencją Lubomirskich i Potockich. Historia Łańcuta sięga wczesnego średniowiecza. Za datę lokacji miasta przyjmuje się rok 1349 i wiąże się ją z królem Kazimierzem Wielkim. Łańcut należał kolejno do Pileckich, Stadnickich, w tym Stanisława Stadnickiego zwanego Diabłem Łańcuckim, a później do Lubomirskich i Potockich.
PRZEMYŚL, to miasto o długiej i bogatej historii położone nad Sanem u północnego krańca Karpat. To także miejsce, gdzie od wieków następowało spotkanie światów wschodu i zachodu, miasto współistnienia różnych wyznań, języków i narodowości. Ale także jedna z trzech największych twierdz w Europie w początkach XX wieku. W Przemyślu zwiedziliśmy: Rynek – główny plac miasta, który uformował się na nierównym terenie, co dodaje mu uroku i sprawia, że jest wyjątkowy, znajduje się tutaj ciekawa fontanna z niedźwiadkiem. Wieżę Zegarową – ciekawa, ładnie odremontowana budowla, w której obecnie znajduje się Muzeum Dzwonów i Fajek – Oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Katedrę Przemyską – bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Jana Chrzciciela. Sobór Św. Jana Chrzciciela – archikatedra bizantyjsko – ukraińska, kościół obrządku grekokatolickiego w Przemyślu. W podziemiach klasztornych znajduje sie Muzeum Archidiecezjalne. Kopiec Tatarski – wspaniałe miejsce rekreacji, zrewitalizowane w ostatnim czasie, z amfiteatrem i ścieżkami rowerowymi oraz wspaniałą panoramą na miasto i okolicę. Twierdzę Przemyśl – forty twierdzy przemyskiej, stanowiącej jedną z większych i ważniejszych twierdz w Polsce.
KRASICZYN – Zespół Zamkowo – Parkowy w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo – manierystycznej w Europie. Został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina. Dwie ściany zamku zdobione są piękną ażurową attyką. W narożach znajdują się cztery okrągłe baszty – Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Ich nazwy symbolizują aprobowaną przez fundatorów hierarchię świata obejmującą doczesność i wieczność. Z dziedzińca zamkowego, okolonego arkadowymi krużgankami, podziwiać można niezwykle rzadko spotykane przepiękne sgraffitowe dekoracje przedstawiające sceny biblijne oraz medaliony z popiersiami cesarzy, wizerunki polskich królów i sceny myśliwskie. Nocleg spędziliśmy w Hotelu Coloseum w Jarosławiu. Świetne miejsce, urokliwe pokoje, przepyszne jedzenie! Organizatorem wycieczki była Przewodnicząca Rady UTW Zuzanna Łojek – Wianowska. Dziękujemy!
- 20.06.2017 r. KRÓLEWSKIE ŹRÓDŁA – ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO
Źródła zasilające rzeczkę Zagożdżonkę zawdzięczają swą nazwę Królowi Władysławowi Jagielle, który w nich zaspakajał pragnienie podczas licznych podróży i polowań w Puszczy Kozienickiej. Warto wiedzieć, że pierwsze wzmianki o tym kompleksie leśnym pochodzą z 1224 roku. W czasach Jagiellonów puszcza znalazła się na ważnym szlaku komunikacyjnym z Krakowa do Wilna, którym podróżowali królowie, posłowie, kupcy możni ówczesnego świata. Sam Król Jagiełło miał przemierzyć tę trasę 23 razy. W kolejnych latach Jagiellonowie polowali w tutejszych lasach na żubry, tury, niedźwiedzie. Źródeł w okolicy jest cztery, ale jedno największe ma królewską sławę. Jeszcze do niedawna miało ponoć ślady pamiętające jagiellońskie czasy obmurowania. Teraz otoczono je współczesnym kamiennym murkiem, jest zadaszone a dojście od strony rzeki prowadzi po wspaniałych pomostach. Miejsce biwakowe znajduje się na rozległej polanie, do której zbiegają się nasypy dawnej kolejki leśnej. Służyła ona do przewozu drewna z puszczy do tartaku w Pionkach w latach 1947 – 83. Teraz nasypami prowadzą szlaki turystyczne piesze i rowerowe, a most wąskotorówki nad Zagożdzonką jest jedną z atrakcji rezerwatu. Kiedyś na polanie stała leśniczówka, spłonęła jednak w 2011 roku. W tak uroczym miejscu przy ognisku spotkali się słuchacze UTW z UTH w Radomiu, aby w atmosferze wspólnej zabawy przy dźwiękach muzyki i śpiewu świętować zakończenie roku akademickiego 2016/2017. Po rezerwacie oprowadziła słuchaczy Pani Lidia Zaczyńska z Nadleśnictwa Kozienice. To był bardzo radosny i pogodny dzień! A teraz W A K A C J E ! ! !
- 20.05.2017 r. WYCIECZKA DO ZAMOŚCIA.
W tym dniu 50-cio osobowa grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w UTH Radom wyjechała na uroczą wycieczkę do Zamościa. Pogoda była doskonała. Zamość nazywany Perłą Renesansu, Padwą Północy, Miastem Arkad, to idealne miasto twierdza, założone w 1580 roku przez wybitnego wodza i polityka Jana Zamojskiego, kanclerza wielkiego koronnego, zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernando Mornado, stanowiące wybitne osiągnięcie późnorenesansowej europejskiej myśli urbanistycznej. Układ urbanistyczny śródmieścia z zespołem ok. 120 zabytków architektury został zaliczony do zabytków o najwyższej wartości artystyczno – historycznej w skali światowej. 14 grudnia 1992 r Zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pani Lidii Przyborowskiej składamy Wielkie Dzięki za zorganizowanie tak miłej i ciekawej wycieczki.
- 11.04.2017 r. WIELKANOC
Okres Świat Wielkanocnych to nie tylko czas budzącej się do życia przyrody i głębokich przeżyć religijnych, lecz także okazja do zadumy i refleksji oraz rodzinnych i towarzyskich spotkań. Takie wielkanocne spotkania organizowane są każdego roku przez Zarząd Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w UTH Radom. Zapraszani są przedstawiciele władz uczelni oraz duchowni z Parafii św. Trójcy w Radomiu. W tym roku ok. 100 osobową grupę seniorów zgromadzonych w auli Wydziału Transportu i Elektrotechniki przywitała Lidia Przyborowska a następnie życzenia od władz uczelni przekazał Kierownik UTW dr Leszek Wianowski. W dalszej części ciepłe i serdeczne życzenia dla wszystkich słuchaczy i ich rodzin przekazała Przewodnicząca Rady Słuchaczy Zuzanna Łojek – Wianowska. Z kolei były Kierownik UTW a obecnie także senior i członek profesor Tomasz Budzynowski skierował do słuchaczy wiele miłych życzeń. Specjalnie na tę wyjątkową okazję Klub Literacki pod kierownictwem Grażyny Ziętek przygotował recytacje słowno – muzyczne o tematyce sakralnej i wiosennej. Ks. dr Marek Adamczyk pobłogosławił przygotowane pokarmy i poprowadził wspólną modlitwę. Wszyscy podzieliliśmy się tradycyjnie święconym jajkiem a następnie przystąpiliśmy do poczęstunku wielkanocnego. Na stołach nie zabrakło kolorowych pisanek i różnych tradycyjnych łakoci, bez których to świąteczne spotkanie nie miałoby wyjątkowego uroku. Wspaniałe dekoracje świąteczne przygotowała Jolanta Weiser a nastrój biblijny zapewniła wystawa prac malarskich o tematyce sakralnej autorstwa Bożenny Wiązowskiej i Witolda Sobola.
- 27.02.2017 r. TERMY MSZCZONÓW – Profesjonalnie wyposażony kompleks z wykorzystaniem źródeł termalnych o europejskich standardach.
Zdrowotne właściwości wód termalnych znane są nie od dziś. Woda geotermalna działa na nasz organizm w trojaki sposób: poprzez temperaturę, związki mineralne i obciążenie jakie zapewnia środowisko wodne. Ćwiczenia wykonywane w wodzie wskutek siły wyporu są łatwiejsze, a ciepło wydzielane przez wodę powoduje, że minerały w niej zawarte wnikają w skórę. Ciepło wody wywołuje przekrwienie i normalizuje tkanki, krążenie ulega poprawie, zmniejsza się bolesność mięśni i stawów. Kąpiele w wodzie geometralnej polecane są wszystkim bez względu na wiek i dolegliwości. Szczególnie jednak zalecane są w leczeniu rehabilitacyjnym i ortopedycznym. Działają korzystnie na schorzenia reumatoidalne oraz neurologiczne. Ciepłe wody mszczonowskie gwarantują relaks, koją układ nerwowy, odprężają i poprawiają samopoczucie.
Mszczonowska woda termalna jest wodą wodorowo-węglanowo-wapniowo-sodowa. Całkowita jej mineralizacje wynosi 472m/l. Jest to unikalna na Mazowszu mineralizowana woda pitna wydobywana z tak dużej głębokości. Woda termalna wykorzystywana w kąpielisku wydobywana jest od 1996 r. otworem wiertniczym MSZCZONÓW IG-1 z głębokości 1714 m z utworów piaskowcowych kredy dolnej. Temperatura na powierzchni wynosi 42,5 stopni Celsjusza. Wody mszczonowskie są wolne od zanieczyszczeń, aby zachowały swoje naturalne właściwości nie są filtrowane ani wzbogacane. Mają podwyższona zawartość związków żelaza, stąd ich barwa brązowo-zielonkawa i mętność. W Mszczonowie istnieje możliwość korzystania z dwóch całorocznych niecek, w tym jednej wewnętrznej, zawierających surową wodę termalną, wyposażonych w masaż karku i masaże ścienne. Temperatura wody: 30 – 34 stopni Celsjusza. Głębokość od 120 do 130 cm. Łączna powierzchnia niecek wynosi 190 m.kw. Na terenie obiektu znajdują się również wanny z masażem wodnym oraz grota solna i sauna. W dniu 27.02.2017 r. 50-cio osobowa grupa słuchaczy UTW skorzystała z dobrodziejstwa mszczonowskich wód termalnych.
- 20.12.2016 r. PRZY WIGILIJNYM STOLE.
Słuchacze naszego uniwersytetu spotkali się 20 grudnia 2016 r w auli nr. 5 Wydziału Transportu i Elektrotechniki UT, aby złożyć sobie życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. W wigilijnym spotkaniu uczestniczył również duszpasterz akademicki ks. dr Marek Adamczyk. Charakter tych świat ma istotne znaczenie dla pielęgnowania więzi rodzinnych. Wielu z nas ma taką możliwość, aby szczególnie w tym czasie doświadczyć wielopokoleniowych relacji. Niech te święta zatem będą radosne i upłyną w ciepłej, przyjaznej atmosferze wśród rodziny i przyjaciół, a w Nowym Roku życzę Państwu przede wszystkim dużo zdrowia i miłych spotkań na UTW – mówiła Przewodnicząca Rady Słuchaczy Zuzanna Łojek – Wianowska. Grupa poetycka Dyskusyjnego Klubu Literackiego przedstawiła refleksyjne wiersze o tematyce świątecznej, a Ksiądz Adamczyk pobłogosławił opłatki, którymi podzieliliśmy się przekazując sobie wzajemne życzenia, uściski, serdeczności. Uroczystość poprowadziła Lidia Przyborowska. Dopełnieniem tak miłego spotkania była wieczerza składająca się z tradycyjnych wigilijnych potraw, przygotowanych przez uczestniczki spotkania i nie tylko. Świąteczny nastrój podkreślały wspaniałe dekoracje, zapach jodły i sianka, migotanie świec, delikatna muzyka w tle, odświętne stroje i życzliwe, uśmiechnięte twarze uczestników.
- 29.11.2016 r. ANDRZEJKOWY WIECZÓR
W przeddzień imienin Andrzeja wysłuchaliśmy wykładu etnografa dr Stefana Rosińskiego o obrzędach i wróżbach andrzejkowych. Po wykładzie, w ten tajemniczy andrzejkowy wieczór, nasze koleżanki poddały się magii czarów i wróżb. Z lanego wosku odczytywały swoje losy. Jedne były uszczęśliwione, inne rozczarowane, wszystkie na pewno bardzo rozbawione, bo to przecież tylko świetna zabawa. Ale na tym nie zakończyło się andrzejkowe szaleństwo. Dalszy ciąg imprezy miał miejsce w restauracji „Cechowianka”.
- 18.10.2016 r. INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2016/2017
Uroczystość miała miejsce w dniu 18 października 2016 r. w auli Wydziału Transportu i Elektrotechniki UTH w obecności ponad 100 słuchaczy. Przybyłych powitał opiekun z ramienia uczelni dr Leszek Wianowski. Władze uczelni reprezentowali na uroczystości prorektorzy profesor Elżbieta Sałata i profesor Andrzej Markiewicz. Program nadchodzącego roku akademickiego przedstawiła przewodnicząca UTW Zuzanna Łojek – Wianowska. Ciepłe słowa do zgromadzonych skierował duszpasterz akademicki proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Radomiu ksiądz Marek Adamczyk oraz mgr Krzysztof Starnawski. Wykład inauguracyjny pt. „Idea dobra – platoński ślad w kulturze” wygłosił dr Leszek Wianowski. Piętnastu nowych członków otrzymało legitymacje członkowskie. Uroczystość uświetnił Chór Akademicki Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego pod kierownictwem Agnieszki Kobierskiej. Całość poprowadziła pani Lidia Przyborowska.
- 14.06.2016 r. ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO.
Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2015/2016 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w UTH Radom miało miejsce w pięknym otoczeniu Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Liczna grupa słuchaczy UTW pojechała do Czarnolasu autokarem. Pogoda zapowiadała się bardzo przyjemnie ale troszkę nas rozczarowała. Mimo wszystko słuchacze spędzili ten dzień w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Najpierw pani kustosz muzeum Maria Jaskot oprowadziła grupę po całym obiekcie objaśniając najciekawsze eksponaty i przytaczając wiele ciekawych zdarzeń z życia Pana Jana oraz epoki w której żył i tworzył. Następnie wszyscy słuchacze spędzili wspaniałe chwile w przepięknym parku przy ognisku piekąc kiełbaski i popijając czym kto miał. Na deser całej uroczystości nasz Klub Literacki pod kierunkiem pani Grażyny Ziętek zaprezentował na pobliskiej scenie spektakl złożony z utworów Jana z Czarnolasu, przy akompaniamencie skrzypiec i akordeonu. Dwanaście „Panie” przedstawiło najpopularniejsze fragmenty pieśni, trenów i fraszek Pana Jana. To był wspaniały dzień!!!
- 28.05.2016 r. WYCIECZKA DO OBLĘGORKA I KIELC.
W piękną majową sobotę 54-osobowa grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku dla uczczenia roku sienkiewiczowskiego wybrała się na wycieczkę do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Po obiedzie zwiedziliśmy również Pałac Biskupów w Kielcach. Trochę czasu spędziliśmy spacerując po ulicach i po parku w centrum Kielc.
- 05.04.2016 r. SPOTKANIE WIELKANOCNE.
Tradycyjnie jak co roku, spotkaliśmy się przy wielkanocnym stole, aby złożyć sobie życzenia, podzielić święconym jajkiem, wysłuchać pięknych wiosennych wierszy, wygłoszonych przez naszych poetów. W życzliwej atmosferze upłynęło nam to przedświąteczne popołudnie.
- 15.12.2015 r. SPOTKANIE OPŁATKOWE.
We wtorek 15 grudnia odbyło się w naszym Uniwersytecie Trzeciego Wieku spotkanie opłatkowe. Poprowadziła go koleżanka Lidia Przyborowska. Do uczestników zwrócili się z życzeniami profesor Tomasz Budzynowski i Przewodnicząca Rady Słuchaczy Zuzanna Łojek – Wianowska. O zwyczajach i tradycjach wigilijnych i bożonarodzeniowych przypomniał nam i przybliżył w swojej gawędzie zaproszony etnograf dr Stefan Rosiński. Z kolei grupa poetycka Dyskusyjnego Klubu Literackiego, wspominając zmarłego niedawno seniora poetę pana Józefa Kaźmierczyka, przedstawiła jego refleksyjne wiersze o tematyce świątecznej. Wreszcie duszpasterz akademicki ksiądz Marek, który jest stałym uczestnikiem naszych wigilijnych spotkań, skierował do nas kilka serdecznych słów i po odśpiewaniu kolędy „Wśród nocnej ciszy” nastąpiły życzenia, serdeczności, uściski…. Dopełnieniem tego miłego wieczoru była wieczerza składająca się z tradycyjnych wigilijnych pyszności, zakończona wspólnym kolędowaniem przy dźwiękach gitary. Świąteczny nastrój podkreślały śliczne dekoracje, zapach jodły i sianka, migotanie świec, ciche tło muzyczne, odświętne stroje i życzliwe uśmiechnięte twarze uczestników.
- 20.10.2015 r. INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO – brak zdjęć.
- 18.12.2014 r. WYCIECZKA DO MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH „POLIN” w WARSZAWIE.
Muzeum dokumentujące wielowiekową historię Żydów w Polsce znajduje się w Śródmieściu Warszawy, na Muranowie w gmachu wzniesionym w latach 2009 – 13 według projektu zespołu fińskich architektów. Placówka rozpoczęła działalność w nowej siedzibie w kwietniu 2013 r. Muzeum powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Muzeum realizuje dwie funkcje: tradycyjnego muzeum i centrum kulturalno-edukacyjnego. W odróżnieniu od Jad Waszem w Jerozolimie czy United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie nie koncentruje swego przekazu na II wojnie światowej i Holokauście, ale opisuje wkład Żydów w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki. Przedstawia ich historię od przybycia ok.960 roku na ziemie polskie pierwszych żydowskich kupców i początków żydowskiego osadnictwa na obszarze dawnej I Rzeczpospolitej (tj. także na obecnym terytorium Litwy, Białorusi, Ukrainy i zachodniej części Rosji) aż po historię najnowszą społeczności żydowskiej w III RP. Nazwa „Polin” w języku hebrajskim nawiązuje do legendy o pojawieniu się na ziemiach polskich pierwszych Żydów.
- 13.11.2014 r. WYCIECZKA DO MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO I PAŁACU w WILANOWIE.
Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie to barokowa perełka Warszawy. Pałac i ogród zachowały niezmienioną formę mimo zaborów, wojen i okupacji. Władce, który w 1683 roku zatrzymał pochód Turków pod Wiedniem zyskał w Europie przydomek nieustraszonego Lwa Lechistanu mieszkał w nim razem ze swoją ukochaną żoną Marysieńką. W pałacu zwiedziliśmy apartamenty króla i apartamenty królowej Marii Kazimiery, a wśród nich Gabinety Chiński, Holenderski, Starożytności i Muzeum Potockich. W Sali Białej mogliśmy obejrzeć wizerunki kolejnych właścicieli pałacu oraz osób z nimi związanych.
W drugiej części dnia przemieściliśmy się na ulicę Grzybowską gdzie w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich 31 lipca 2004 r. w 60 rocznicę wybuchu powstania oddano do użytku Muzeum Powstania Warszawskiego. Placówka dokumentuje historię powstania warszawskiego. Prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Stanowi hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL-u. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne. Mieliśmy wrażenie obecności wśród huku wybuchów i krzyków powstańców. Oglądaliśmy eksponaty, filmy, zdjęcia, słuchaliśmy relacji naocznych świadków. Można było zejść do zrekonstruowanych kanałów. Wrażenia nieprawdopodobne!
- 21.10.2014 r. INAUGURACJA ROKU 2014/2015.
We wtorek 21 października na Uniwersytecie trzeciego Wieku odbyła się Inauguracja roku akademickiego 2014/2015. Uroczystość poprzedziła msza św. odprawiona w kościele św. Trójcy przez duszpasterza akademickiego księdza dr Marka Adamczyka. Po mszy uczestnicy udali się do gmachu uczelni, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Rozpoczął ją prof. Tomasz Budzynowski, który powitał zebranych gości i pokrótce omówił dziesięcioletnią już działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do grona stałych słuchaczy dołączyła spora grupa nowych. Prorektor ds. dydaktycznych i studenckich prof. Zbigniew Kosma uroczyście wręczył im legitymacje członkowskie, natomiast wykładowcy, którzy w ubiegłych latach prowadzili wykłady otrzymali pisemne podziękowania w bardzo eleganckiej formie. Wykład inauguracyjne „De amicitia, czyli gdzie starożytni szukali radości” wygłosił dr Leszek Wianowski. Wśród zaproszonych gości byli między innymi: radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego pan Jan Rejczak, Dziekan Wydziału MTiW – prof. Krzysztof Śmiechowski, prodziekan Wydziału Mechanicznego -dr Zbigniew Siemiątkowski, dr Tadeusz Pyrcioch oraz były wykładowca naszej uczelni mgr Krzysztof Starnawski. Byli również zaproszeni przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku z okolicznych powiatów.. Całość uroczystości uświetnił swoim występem Akademicki Chór UTH w Radomiu pod dyrekcja Agnieszki Kobierskiej. Oprócz hymnu narodowego i pieśni Gaudeamus igitur usłyszeliśmy kilka utworów lżejszego repertuaru, które chór zaprezentował na Międzynarodowym Konkursie w Barcelonie.